کش های ارتودنسی:انواع و کاربرد

الاستیک ها کش هایی هستند که معمولا برای اعمال نیروی متقابل از دندانی از فک بالا به دندانی دیگر در فک پایین وصل می شوند. این کش ها حداقل روزی یک تا دو بار می باید توسط بیمار عوض شوند چراکه پس از مدتی نیروی مطلوب خود را از دست می دهند.در این مقاله با آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع کش‌های ارتودنسی


الاستیک یا کش های ارتودنسی معمولاً در رنگین کمانی از رنگ‌ها قابل تهیه است. کودکان و نوجوانان غالباً طرح‌های مختلف و ترکیبی از رنگ‌ها را انتخاب می‌کنند. به این ترتیب درمان مفرح و لذت‌بخش می‌شود و تحمل کردن ناراحتی ناشی از سیم‌ کشی دندان‌ها نیز آسان‌تر می‌شود.

کاربرد


الاستیک ها ی ارتودنسی از کش هایی تشکیل شده است که این کش ها باعث می شود یک نیرویی بین دندان های فک بالا و دندان های فک پایین به وجود آید و جهت حرکت دندان ها و مرتب شدن آن ها به کار می روند. این کش ها از دندان های فک بالا به دندان های فک پایین وصل می شود. کش های الاستیک به دلیل این که بعد از مدتی نیروی خود را از دست می دهند باید هر روز تعویض شوند تا نتیجه ارتودنسی رضایت بخش باشد.

کش های الاستیک در صورتی که اشتباه متصل شوند نتیجه عکس می دهند بنابراین در اتصال آن ها باید دقت لازم را به عمل آورد. کش های الاستیک ارتودنسی نباید در برابر نور شدید قرار بگیرند وگرنه خاصیت خود را از دست می دهند بنابراین باید در یخچال نگهداری شوند.

مزایا


در حالی که گزینه‌های متعددی برای اصلاح هماهنگی دندان‌های بالا و پایین وجود دارد (به عنوان مثال هدگیر، فنر، لوازم کاربردی، جراحی، و غیره)، رایج‌ترین روش الاستیک ارتودنسی است.
به طور کلی کش‌های ارتودنسی مزایای زیادی دارند که به خاطر دارا بودن این مزایا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.این مزایای عبارتند از:

 • به اندازه گزینه‌های دیگر (مانند هدگیر) قابل توجه نیستند.
 • معمولاً به رنگ دندان هستند. به طوری که با دندان‌ها ادغام می‌شوند (هرچند در رنگ‌های روشنی که بچه‌ها دوست دارند نیز موجود می‌باشند!).
 • کشسان و انعطاف پذیر هستند. این حالت به بیماران اجازه می‌دهد تا دامنه حرکت گسترده‌ای در حین صحبت کردن، خمیازه کشیدن و دیگر عملکردهای طبیعی فک داشته باشند.
 • برداشتن و تعویض الاستیک‌های ارتودنسی برای بیماران راحت است. این امر امکان قرار دادن روزانه کش‌های پلاستیکی تازه برای تسهیل غذا خوردن و مسواک زدن را فراهم می‌کند.
 • کش‌های ارتودنسی می‌توانند برای اصلاح انواع مشكلات و ناهنجاری بایت مورد استفاده قرار گیرند (اوربایت، آندربایت، اپن بایت، کراس بایت). کمتر لوازمی این چنین چند منظوره است.
 • الاستیک‌ها نسبت به سایر ابزارهای موجود برای اصلاح بایت ارزان‌تر هستند.

تاثیر کش ها در درمان ارتودنسی


کش ها یا باندهای کشی موجب می شود تا براکت ها بدون نیاز به دستکاری و همکاری بیمار بر دندان ها فشار وارد کنند. پس از مدتی که کش ها موجب نزدیک شدن دندان ها شدند، از میزان فشار آن کاسته می شود که تاثیر کمتری بر مرتب کردن دندان ها دارد. در این صورت متخصص ارتودنسی باید فشار براکت ها را بیشتر کند. با کشیده شدن براکت ها، فشار بیشتری به دندان ها وارد می شود. بنابراین همچون قبل، این فشار باعث نزدیک تر شدن دندان ها بهم می شود. اما زمانی که کش بر روی براکت قرار می گیرد، فشاری که بر روی دندان ها وارد می شود، چند برابر می شود .

در ابتدا زمانی که کش ها بر روی دندان ها قرار می گیرد، موجب اذیت شدن بیمار می شود. زیرا بیمار هنوز به وجود یک وسیله اضافه در دهان عادت نکرده است. اما با گذشت زمان این حساسیت از بین می رود و بیمار به وجود آن ها عادت می کند. تا زمانی که کش ها بر روی دندان قرار دارند، دندان ها نیز در حال حرکت هستند. اما از آنجا که این حرکت تدریجی می باشد، بیمار متوجه آن نمی شود.

توصیه های ضرروری حین استفاده از کش های ارتودنسی


 • یک نوع خاص از کش ارتودنسی جهت استفاده به شما داده شده است. از انواع دیگر الاستیک‌ها استفاده نکنید یا تعداد آن‌ها را دو برابر نکنید مگر آن که متخصص ارتودنسی نوع دیگری را توصیه کند. انجام این کارها به تسریع روند درمانی شما کمک چندانی نخواهد کرد.

 • حتما آموزش لازم را برای چگونگی استفاده از الاستیک یاد بگیرید و در صورت فراموش کردن یک نکته با متخصص ارتودنسی خود تماس حاصل کنید .
 • حتما یک بسته الاستیک را همیشه باخود همراه داشته باشید تا در صورت مفقود شدن یکی از آن ها بتوانید یکی دیگر را جایگزین آن قرار بدهید .
 • حتما به پیوستگی استفاده از الاستیک توجه داشته باشید عدم استفاده از این کش ها در بعضی از ساعات روز و استفاده مجدد فقط باعث حساس تر شدن و طولانی تر شدن دوره درمان شما خواهد شد .
 • حتما هروقت الاستیک شما به طور ناگهانی پاره یا شل شد بلافاصله آن را تعویض کنید .
 • حتما در صورت شکسته و یا شل شدن قلاب الاستیک بلافاصله با ارتودنتیست خود تماس حاصل کنید .
 • حتما در صورت مفقود شدن بسته الاستیک خود به مطب مراجعه کنید و منتظر وقت بعدی نشوید .
 • کش ها نیز مثل پلاک های ارتودنسی به جز هنگام غذا خوردن و رعایت بهداشت دهان (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن)، باید در سایر ساعات شبانه روز استفاده گردند.
 • تاکید می گردد استفاده مداوم و بدون وقفه رمز اصلی اثر بخشی الاستیک ها است .
 • الاستیک ها مطابق دستور ارتودنتیست ها باید هر ۱۲ ساعت یک بار تعویض گردند.
 •  در صورت تمام کردن الاستیک ها قبل از موعد ویزیت بعدی می توانید جهت دریافت الاستیک به مطب مراجعه کنید.
 • همچنین، از کش‌های ارتودنسی برای مدت زمانی طولانی‌تر از آن چه که توصیه شده است، استفاده نکنید.
 • با گذشت زمان، کش‌ها شروع به از دست دادن خاصیت انعطاف پذیری خود خواهند کرد که این امر می‌تواند بر روند درمان ارتودنسی تأثیر بگذارد. توصیه می‌شود هر زمان که الاستیک‌ها را بر می‌دارید، آن‌ها را دور انداخته و کش‌های جدیدی را جایگزین نمایید.
 • بارها ثابت شده است که چنان چه بیماران مطابق دستور توصیه شده از کش‌های ارتودنسی استفاده کنند، مدت زمان درمان آن‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
 • اگر چه در ساعات ابتدایی استفاده از کش ها، باز کردن دهان سخت به نظر می رسد، لیکن خیلی زود این مشکل برطرف می شود.
به این پست امتیاز دهید.
کش های ارتودنسی:انواع و کاربرد
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *