هدگیر ارتودنسی : انواع و نحوه استفاده

ارتودنتسیت ممکن است استفاده از از هدگیر را به بیمار سفارش کند که این توصیه به شما کمک می کند که مطالبی را در مورد این وسیله بیاموزید. هدگیر یک نوع دستگاه ارتودنسی است که به‌وسیله بند گردن و یا تعدادی تسمه به سر بیمار متصل می‌گردد و با سیم‌های فلزی در جلو، سرعت رشد فک فوقانی را کند می‌کند. به‌عبارت‌دیگر هدگیر درحالی‌که دندان‌های جلویی را می‌کشد، دندان‌ها عقبی را جایی که هستند نگه می‌دارد.هدگیر یک نام و اصطلاح عمومی است که برای تمام دستگاه هایی که نیروی لازم را برای هدایت رشد فک و صورت وارد می کنند ،به کار می رود. هدگیر برای جابه جایی دندان ها و فک به یک موقعیت جدید بهتر یا متوقف کردن این حرکت به یک مکان نا مناسب به کار می رود. هر فرد با فرد دیگر متفاوت است پس مدت زمانی که شما باید از هدگیر استفاده می کنید با دیگران متفاوت است و این مدت زمان را ارتودنتیست شما تعیین می کند.

انواع هدگیر


هدگیرهای ارتودنسی انواع مختلفی دارند که هر یک برای موقعیت خاصی طراحی شده‌اند. یکی از انواع رایج هدگیر، هدگیر گردنی است. این وسیله یک سیم U شکل داشته که به نوار روی دندان‌های پشتی شما متصل می‌شود. بند این وسیله نیز در پشت گردن شما بسته خواهد شد. هدگیر بالا کشنده نیز مشابه همین دستگاه بوده و به دندان‌ها متصل می‌شود و علاوه بر آن، یک بند اضافی برای بسته شدن بر روی سر خواهد داشت. این هدگیرها معمولاً برای اصلاح اوربایت شدید افقی (از نظر تخصصی به آن “اورجت” هم گفته می‌شود) در کودکان مورد استفاده قرار گرفته و می‌توانند از رشد فک فوقانی جلوگیری کنند.

این وسیله می‌تواند به بزرگسالانی که پس از کشیدن دندان، دچار مشکل در فاصله‌ی بین دندان‌ها و نامرتبی آن‌ها شده‌اند، نیز کمک کند. معمولاً لازم است تا این هدگیرها روزانه به مدت ۱۲ تا ۱۴ ساعت مورد استفاده قرار بگیرند.

یکی دیگر از انواع هدگیر، هدگیر کشش معکوس یا فیس ماسک است. این وسیله معمولاً برای اصلاح آندربایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله به‌ آرامی فک فوقانی را به‌طرف جلو می‌کشد (به‌جای عقب) که باعث رسیدن فک فوقانی به فک تحتانی خواهد شد. این دستگاه دارای دو پد بوده که یکی بر روی پیشانی و دیگری بر روی چانه قرار گرفته و به وسیله‌ی یک قاب عمودی به یکدیگر متصل شده‌اند. سیم‌های فلزی یا لاستیکی که از این قاب به بریس قرار گرفته بر روی دندان‌ها متصل شده‌اند، وظیفه‌ی اعمال فشار را بر عهده دارند. احتمالاً لازم است تا این وسیله را روزانه به مدت ۱۴ تا ۱۶ ساعت استفاده کنید.

کاربرد


از این دستگاه برای ممانعت از رشد فک بالا و در مواقعی برای حفظ موقعیت و یا عقب بردن دندان های فک بالا استفاده می شود. مشکل ظاهری این دستگاه و نیز احتمال صدمه دیدن صورت یا چشم بیمار هنگام باز کردن یا ضربه خوردن به دستگاه در صورت بی احتیاطی بیمار از معایب این دستگاه به شمار می رود. امروزه با کاربرد پیچ های داخل استخوانی (مینی اسکرو) دستگاه های داخل دهانی با کارکرد مشابه طراحی شده است هر چند که در همه موارد به خوبی هدگیر عمل نمی نمایند.
در مواردی که دستگاه برای عقب بردن یا عقب نگهداشتن دندان‌های‌ بالا تجویز می شود دستگاه ممکن است در سنین پس از رشد نیز به کار رود. استفاده از هدگیر معمولا در هنگام خواب نیز توصیه می گردد. مدت استفاده از دستگاه در روز و طول مدت درمان توسط متخصص ارتودنسی تعیین می گردد.

نحوه استفاده از هدگیر


برای به دست آوردن بهترین نتایج از هدگیر خود، از این دستورالعمل‌های ساده پیروی کنید:

  • هنگامی که هدگیر را روی سر قرار می‌دهید، به یاد داشته باشید که حلقه‌های روی فیس باو (قسمت فولاد ضد زنگ هدگیر) به سمت بالا هستند. ابتدا یک حلقه را به داخل لوله مولر بکشید و سپس دیگری را در جای خود قرار دهید.
  • هنگام برداشتن هدگیر خود همیشه دقت لازم را به عمل آورید. اگر هدگیر با بی دقتی برداشته شود، قسمتی که در داخل دهان شما قرار می‌گیرد و به دندان‌هایتان متصل می‌شود، می‌تواند به لب‌ها، گونه‌ها، صورت و احتمالاً چشم شما آسیب برساند.
  • هرگز پیش از برداشتن باندها هدگیر خود را حرکت ندهید.
  • هرگز هدگیر را روی صورت خود بلند نکنید.
  • هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی یا دویدن هدگیر را بردارید.
  • هر بار که به ملاقات دندانپزشک خود می‌روید، هدگیر را به همراه داشته باشید. اگر هدگیر کثیف شده باشد یا فیت نباشد، متخصص ارتودنسی آن را تنظیم خواهد کرد یا به شما پدهای جدیدی می‌دهد که تمیز هستند.
  • پیش از این شروع به دویدن یا انجام فعالیت‌های ورزشی، از جمله بازی‌های خشن مطمئن شوید که هدگیر را برداشته‌اید. حتی زمانی که شما فقط در حال تفریح هستید، ممکن است مشکلی اتفاق بیفتد.
  • مراقب باشید که دیگران هدگیر شما را نکشند یا دست نزنند. در مواردی که این احتمال وجود دارد که هدگیر کشیده شود یا از جای اصلی خود خارج شود، از آن استفاده نکنید.

تاثیرگذاری هدگیر


هر نوع هدگیر که استفاده می کنید، نکات مهمی را باید درباره آن ها بدانید و رعایت کنید. احتمالا ضروری ترین نکته این است که برای تاثیر گذاری هدگیر باید به دقت دستور العمل دکتر درباره استفاده از آن را رعایت کنید به این معنی که روزانه به هر مقداری که ارتودنتیست به شما دستور داده است، باید آن را استفاده کنید. اگر شب ها از هدگیر استفاده می کنید و یک شب فراموش کردید یا نتوانستید آن را استفاده کنید، باید روز بعد زمان از دست رفته را در نظر بگیرید وگرنه همه تلاشی که در هفت روز قبل انجام داده اید از بین می رود.

احساس مقداری ناراحتی در هنگام استفاده از هدگیر ارتودنسی طبیعی است. خوشبختانه اگر آن را درست استفاده کنید، ناراحتی ظرف چند روز برطرف می شود. ارتودنتیست ممکن است برای کاهش ناراحتی، مسکن های بدون نسخه مانند ایبو پروفن و یا رژیم غذایی نرم توصیه کند تا زمانی که به هدگیر عادت کنید.

ممکن است گاهی هنگام جویدن احساس درد داشته باشید یا حتی احساس کنید دندان های آسیای اول کمی شل شده اند. این حالت نیز طبیعی است و نشان می دهد هدگیر در حال تاثیر گذاری است. اما در صورتی که درد غیر معمولی تجربه کردید یا متوجه شدید قلاب بند دندان آسیای اول (که هدگیر به آن وصل شده است) شل شده است، یا ناگهان احساس میکنید هدگیر به درستی با صورت یا دندان هایتان تطابق ندارد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد بنابراین فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *