نخ دندان مخصوص ارتودنسی و نحوه استفاده از آن

امکان دارد مراقبت از براکت های ارتودنسی در روز های ابتدائی استفاده از آن ها اندکی سخت باشد ولی با گذشت چند روز این کار هیچ دشواری برایتان نخواهد داشت. تمیز کردن براکت ها سخت نیست، فقط اندکی با تمیز کردن دندان ها قبل از درمان ارتودنسی فرق دارد. نکته مهم این که سیم ارتودنسی مدت زیادی بر روی دندان ها می ماند و در خلال این مدت رعایت جدی و دقیق تر بهداشت دندان و دهان ضروری است. که مبادا ردیف کردن دندان ها، در درازمدت باعث پوسیده شدن سطح دندان گردد.

یکی ابزار هایی که به تمیز کردن دندان ها حین درمان ارتودنسی کمک می کند، نخ دندان مخصوص ارتودنسی (سوپرفلاس) می باشد.  روش استفاده از این نوع نخ دندان مخصوص ارتودنسی در بروشورهای آن ها توضیح داده شده است. پیش از استفاده از هر یک، آن را به دقت مطالعه کنید و به توضیحی که ارتودنتیست شما به شما می دهد به دقت عمل کنید. نخ دندان مخصوص ارتودنسی در حالت کلی مانند نخی است که نوک آن محکم و تیز است و نخ از این نوک سفت وارد فضای بین دندان ها می شود و از سمت دیگر خارج می شود. این کار می بایست مرتب در زیر تمام دندان ها انجام گیرد و فواصل بین دندانی را تمیز کند.

به دلیل پیوسته بودن سیم ارتودنسی تجمع مواد غذایی و استعداد پوسیدگی دندان بالا می رود و حوصله بر و وقت گیر بودن نخ دندان به این شکل باعث می شود بسیاری از کسانی که  ارتودنسی می کنند از رعایت بهداشت اهمال می کنند. توصیه می کنیم سهل انگاری نکنید و رعایت بهداشت در طول درمان ارتودنسی را بسیار جدی بگیرید.

اجزا و کاربرد نخ دندان مخصوص ارتودنسی(سوپرفلاس)


استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی به منظور تمیز کردن سطوح بین دندان ها و زیر لثه ها قبل از مسواک زدن ضروری است . نخ دندان مخصوص ارتودنسی(سوپر فلاس)شامل سه قسمت است :

  • یک سر سوزنی چند سانتی متری
  •  یک بخش اسفنجی شکل
  • نهایتا خود نخ دندان

برای تمیز کردن یک سری از دندان ها از نخ دندان های معمولی نمی توان استفاده کرد مثل زمانی که وسایل و سیم ثابت ارتودنسی در دهان قرار گرفته باشد و یا قسمت هایی که پروتز بریج( bridge) دندانی وجود دارد چون در این موارد بین دندان ها باز نیست و نخ دندان های معمولی از فواصل آن ها رد نمی شود به همین دلیل از نوعی نخ دندان های مخصوص سوپرفلاس (super floss) استفاده می شود. در این موارد سوپرفلاس به کمک قسمت ابتدایی و سفت خود از کنار وارد محل مذکور می شود و با حرکت دادن قسمت اسفنجی محل تمیز می گردد. قسمت سوم نخ هم برای سایر دندان ها به روال معمول استفاده می گردد.

نحوه استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی


  • ابتدا قسمت سوزنی شکل را از زیر سیم عبور داده ،سپس در حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر  از طول نخ ببرید و انتهای آن را دور هر انگشت اشاره بپیچید به گونه ای که ۵ سانتیمتر نخ بین انگشتان شما باشد.
  • مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان ارتودنسی خیلی مهم است. همان طور که نخ را از یک دندان به دندان بعدی حرکت می دهید، از انگشت وسط خود به عنوان یک حلقه ی بالا بر استفاده کنید و نخ را حرکت دهید به طوری که هر بار با قسمت جدیدی از نخ فواصل بین دندان ها را تمیز کنید. همچنین با نخ دندان دور براکت های چسبیده به هر دندان را تمیز کنید.
  • نخ را بین انگشت شست و انگشت اشاره خود بگیرید. هرچه به بخش های عقبی دهان می روید، کشیدن نخ از روی نوک انگشتان  راحت تر خواهد بود.
  • به آرامی نخ را با جلو و عقب بردن( حرکت اره ای) آن بین دندان های خود وارد کنید از ضربه ی محکم و ناگهانی برای وارد کردن نخ بین دو دندان بپرهیزید.پس از وارد شدن نخ در بین دو دندان دیگر حرکت اره ای را متوقف کنید.نخ را در ناحیه ی منحنی یک دندان بالا ببرید. نخ را به بالا و پایین حرکت دهید و آن را به زیر لثه تا آن جایی که به راحتی وارد می شود، حرکت دهید.
  • نخ دندان ارتودنسی را از یک طرف دیواره ی دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید، یعنی نخ دندان یک حلقه ی کامل بین دو دندان مجاور بزند.
  • نخ را از بین دو دندان بیرون بکشید، چنانچه در هنگام بیرون کشیدن نخ گیر کند یا رشته رشته شود، آن را از دور انگشت باز کرده و از یک انتها بیرون بکشید و مجددا به دور انگشت وسط خود بپیچید.

(در صورتی که بیرون کشیدن نخ دندان، همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و یا منجر به پاره شدن نخ دندان گردد، ممکن است: بین دو دندان پوسیدگی وجود داشته باشد ، جرم در آن ناحیه ایجاد شده باشد و البته پرکردگی نامناسب هم باعث پاره شدن نخ دندان خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندان پزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمائید.)

  • سپس قسمت استفاده شده نخ دندان را دور یک انگشت بپیچید و قسمت جدیدی را از روی انگشت دیگر آزاد کنید. با ادامه این روند اطراف بریس ها و بین تمامی دندان هایتان را تمیز کنید. سعی کنید تمام دندان‌هایتان با نخ تمیز شود. برای موفقیت در این امر می‌توان ابتدا فک بالا و سپس فک پایین را نخ زد.

به این پست امتیاز دهید.
نخ دندان مخصوص ارتودنسی و نحوه استفاده از آن
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *