انواع مسواک ارتودنسی و نحوه استفاده از آن

امروزه انواع مختلف مسواک و روش های مسواک زدن موجود هستند که با توجه به شرایط هر فردی متفاوت است؛ به عنوان مثال، مسواک هایی که برای دندان های ارتودنسی شده استفاده می شود با مسواک های معمولی متفاوت هستند و روش استفاده از آن ها نیز مخصوص به خودشان است؛ بنابراین دندان پزشک بر اساس نیازهای بیمار، مسواک و روش خاصی از مسواک زدن را به او پیشنهاد می کند که متناسب با وضعیت و شرایط بیمار باشد. انجام عمل های زیبایی دندان از جمله ارتودنسی ، باعث می شود که فرد نتواند برای مدت زمانی مشخص به درستی به تمیزی و نظافت دندان هایش بپردازد.  اگر شما قبل از شروع ارتودنسی به مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها توجه داشته اید باید بدانید که افراد تحت درمان ارتودنسی می باید مسواک زدن ارتودنسی و بهداشت دهان خود را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند. براکت ها و سایر اجزای ارتودنسی به سادگی موجب به دام افتادن ذرات غذایی و تجمع پلاک میکروبی (ماده خمیری شکل با رنگ سفید مایل به زرد که بر روی دندانها تجمع می نماید) می شوند. چنانچه پلاک میکروبی از سطح دندان ها ، سیم و براکت ها برداشته نشود بیمار در خطر ابتلا به بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شود.

خوشبختانه امروزه با بهره گیری از انواع مسواک هایی که مخصوصا برای این منظور تولید شده اند، به آسانی این مسئله رفع گردیده است. مسواک مخصوص ارتودنسی به آسانی به زیر و لابلای دندان ها نفوذ کرده و از جرم و پلاک های ایجاد شده در این مدت پیشگیری می نماید. این دسته از مسواک ها از الیافی بسیار باریک، کوچک و منعطفی تولید شده اند که به راحتی به تمیزی بهتر دندان ها می پردازند. مسواک ارتودنسی می تواند به عنوان مسواک ایمپلنت نیز مورد کارایی قرار گیرد. به طور کلی با وجود این دسته از مسواک ها نگران انجام انواع عمل های زیبایی دندان نخواهید بود!

انواع مسواک مخصوص ارتودنسی


به طور کلی در مسواک های مخصوص ارتودنسی برس های سر مسواک در ردیف میانی کوتاهتر هستند تا با شکل براکت ها (نگین ها) ی ارتودنسی تطابق بیشتری داشته باشند. در همه افراد چه بیماران ارتودنسی و چه سایرین، باید مسواک نرم یا متوسط باشد، کاربرد مسواک سفت ممنوع است. این مسواک ها انواع مختلفی دارند که در زیر به آن ها می پردازیم:

مسواک ارتودنسی دو رشته ای

تمیز کردن روزانه با یک مسواک دو رشته ای اساس بهداشت دهان و دندان است. مسواک دو رشته ای اصلی ترین نوع مسواک ارتودنسی است. برس های این مسواک در دو طرف سیم و براکت ها قرار می گیرد و به راحتی سطح دندان تمیز می شود. اگر این نوع مسواک را به صورت ۴۵ درجه بگیرید به راحتی زیر و کناره ی سیم و براکت ها نیز تمیز می شود. فقط باید مراقب باشید که حرکات به صورت رفت و برگشتی شدید نباشد و هر محل به طور مجزا تمیز شود. در غیر این صورت احتمال آسیب به براکت ها وجود دارد.

مسواک تافت

این مسواک سری خمیده و زاویه دار دارد و برس های نرم آن برای تمیز کردن بین، زیر و کناره ی براکت های به کار می رود.

 

مسواک بین دندانی

از آنجا که مسواک نمی تواند به فواصل بین دندانی وارد شود و آن فواصل را تمیز کند، این ناحیه یکی از شایع ترین محل های پوسیدگی دندانی است. بنابراین برای تمیزکردن باقیمانده مواد غذایی و برطرف کردن پلاک های میکروبی از فواصل بین دندانی و اطراف و زیر سیم های ارتودنسی، علاوه بر نخ دندان، استفاده از وسیله دیگری لازم می شود. مسواک بین دندانی مسواکی است که از آن برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها ، اطراف براکت ها ،نواحی زیر سیم ها استفاده می کنیم .به کار بردن مسواک های بین دندانی برای استفاده روزانه، تمیز کردن دقیق پل های دندانی، سیم و براکت های ارتودنسی و در مواردی که پایه دندان بی حفاظ شده است (تحلیل لثه)، توصیه می شود. بعد از مسواک زدن می بایست با این مسواک دو طرف چپ و راست هر براکت راتمیز کنید. این مسواک را از زیر سیم رد کرده و به کناره های براکت ها چسبانده و سپس به آهستگی و با دقت به بالا و پایین حرکت دهید . مسواک های بین دندانی را باید حداقل روزی یک بار استفاده کرد و بهترین زمان استفاده از آن ها بعد از وعده غذایی، به خصوص بعد از شام، است.

مسواک برقی

استفاده از مسواک برقی می تواند رعایت بهداشت دهان را در کودکان و نوجوانان حین درمان ارتودنسی تسهیل نماید ولی اجباری در کاربرد آن نیست و مسواک دستی نیز به همان اندازه موثر است.

نحوه استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی


مسواک زدن را در ۶ مرحله انجام دهید این ترتیب به شما کمک می کند تا هیچ سطحی از سطوح دندانی مسواک نزده باقی نماند.مراحل مسواک زدن با مسواک مخصوص ارتودنسی به شرح زیر می باشد:

  • در ابتدا از بیرون دندان ها شروع کنید. الیاف مسواک ارتودنسی عمود بر براکت ها بوده و از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه استفاده کنید.
  • مسواک ارتودنسی را با زاوبه ۴۵ درجه نسبت به لثه گرفته و با دقت شیار لثه را تمیز کنید. حرکات ویبره جلو عقب یا به طرفین، با دامنه حرکتی ۱ یا ۲ میلی متر در ناحیه نوک موهای مسواک، شیار لثه ای را تمیز خواهد کرد. این حرکت هم در سطح بیرونی (سطح لبی) و هم سطح داخلی (سطح زبانی) دندان ها انجام می شود.
  • سطح خارجی دندان بین براکت و لثه، تمیز می شود. در حالی که مسواک زاویه تقریبی ۱۳۵ درجه با سطح خارجی دندان دارد، از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه یا حرکات لرزشی(ویبره) به طرفین استفاده کنید.
  • باقیمانده سطح خارجی دندان یعنی فاصله بین براکت ها تا سطح جونده دندان ها تمیز می شود . درحالی که مسواک زاویه تقریبی ۴۵ درجه با سطح خارجی دندان دارد و جهت الیاف مسواک ارتودنسی به سمت براکت ها می باشد، با حرکات چرخشی با دامنه کوتاه یا حرکات ویبره به طرفین، دندان ها را تمیز کنید.
  • سطح جونده دندان ها را با دقت و با حرکات ویبره جلو عقب، تمیز کنید. دقت کنید که تمامی دندان ها در این مرحله تمیز شوند. مسواک عمود بر سطح، قرار می گیرد تا شیارهای روی سطح دندان کاملاً پاکسازی شوند.
  • سطح داخلی دندان ها را تمیز کنید . این عمل را باقراردادن پاشنه مسواک در ناحیه طوق دندان و با حرکات ویبره به بالا و پایین انجام می شود. ضمنا تمیز کردن سطح زبان و سقف کام نیز به وسیله مسواک مخصوص ارتودنسی نرم توصیه می گردد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *