انواع ریتینر یا نگهدارنده های ارتودنسی

ریتینر وسیله ای است که بعد از درمان ارتودنسی با براکت ها استفاده می شود و نتیجه درمان ارتودنسی را حفظ می کند تا این نتایج به یک ثبات برسد و نتیجه درمان ثابت بماند. هنگامی که براکت های خود را خارج می کنید ، ارتودنتیست شما می خواهد سلامتی و زیبایی لبخند شما را حفظ کند. ارتودنتیست اغلب پس از حذف براکت ها تشخیص می دهد که بهترین راه برای حفظ سلامتی و لبخند زیبا قرار دادن ریتینر است. استفاده از ریتینر ساده و امکانپذیر است همچنین این وسیله بسیار قوی است. ریتینر در حقیقت بخش مهمی از درمان ارتودنسی شماست. ریتینر برای نگه داشتن دندان های شما در موقعیت پس از درمان بعد از حذف براکت ها طراحی می شود. یک کلید اساسی برای حفظ موقعیت درمان ارتودنسی  استفاده از ریتینری است که نحوه استفاده از آن به شما آموزش داده شده است.

دلیل استفاده از پلاک نگهدارنده


استفاده از ریتینر به دو دلیل ضروری می باشد:

  • دندان‌ها معمولاً تمایل دارند به وضعیت اولیه برگردند و مشکل عود می‌کند.
  • حرکت غیرقابل پیش‌بینی دندان‌ها به موازات افزایش سن شروع می‌شود. نتیجه این حرکت غالباً کراس بایت و به هم فشرده شدن و شلوغی دندان‌ها است.

استفاده طولانی مدت از ریتینر باعث می‌شود تغییر در موقعیت دندان‌ها در اثر افزایش سن کاهش یابد. هر چه مدت بیشتری از نگهدارنده استفاده شود، دندان‌ها نیز زمان طولانی‌تری مرتب خواهد بود.

انواع


ریتینر ثابت

ریتینر ثابت (فیکس ریتینر) سیم نازک غیر فعالی است که به پشت (سطح زبانی) ثنایاها چسبانده می شود. بیمار نمی تواند نگهدارنده ثابت را بردارد. این ریتینر ها به صورت اختصاصی هر بیمار فرم داده می شوند تا به خوبی دندانها را در موقعیت خود نگه دارند. بعد از چند روز شما اساسا” فراموش می کنید که این سیم ها داخل دهانتان هستند.

متخصصان استفاده از ریتینرهای ثابت را ترجیح می دهند. نگهدارنده های ثابت در قیاس نگهدارنده های متحرک ضمن کنترل دقیق تر موقعیت دندان ها، به لحاظ اقتصادی نیز در دراز مدت مقرون به صرفه تر هستند. اگرچه به طور معمول دست کم تا گذشت یکسال از زمان کشیدن دندان های عقل ، ریتینر ثابت مورد نیاز است ولی توصیه می گردد تا پایان عمر باقی بمانند. تا وقتی که بهداشت ریتینرها به درستی رعایت گردد، شما می توانید آن ها را داخل دهان نگهدارید.

هیچ اطمینانی وجود ندارد که دندان های شما با خارج نمودن فیکس ریتینر مرتب بمانند. اگر هم تصمیم به درآوردن ریتینر ثابت گرفتید می بایست دست کم از ریتینر شفاف ، شب ها استفاده نمایید. دندان ها در طول زندگی ما جابجا می شوند و ریتنشن یک مقوله دراز مدت است.

ریتینر غیر ثابت یا متحرک

انواع غیر ثابت ریتینر معمولا شامل یک سیم است که در جلوی دندان های پایینی یا بالایی قرار می گیرد و با مواد آکریلیک و یا قلاب یا چفت در جای خود محکم می شود. چفت یا قلاب معمولا دور دندان های عقبی قرار می گیرد تا نگهدارنده را در جای خود تثبیت کند. برای این کار پس از خارج کردن براکت و اتمام درمان ارتودنسی، قالبی از دندان های صاف و مرتب شده بیمار تهیه می شود. در بیشتر موارد نگهدارنده ارتودنسی را باید تا چند سال استفاده کرد. از آنجایی که این نوع ریتینرها، قابل در آوردن هستند به راحتی می توان دندان ها را تمیز کرد اما باید به خاطر داشته باشید که تا مدتی که متخصص ارتودنسی تعیین می نماید ۲۴ ساعته باید آن را استفاده کرد تا نتایج مورد نظر ارتودنتیست حاصل شود. در ابتدا ارتودنتیست از بیمار می خواهد حداقل تا سه ماه تمام مدت روز و شب نگهدارنده را در دهان بگذارد. اگر هیچ حرکت بازگشتی مشاهده نشد می توان آن را تنها شب هنگام و یا چند ساعت در روز استفاده کرد.

از معایب بدیهی این ابزار این است که ممکن است بیمار آن را گم کند یا خراب کند و یا حتی در صورتی که در معرض حرارت شدید قرار بگیرد تغییر شکل بدهد. در برخی موارد حتی اگر ۲۴ ساعته از این پلاک های متحرک استفاده شود احتمال برگشت نامرتبی دندانی وجود دارد. در مراقبت از نگهدارنده ارتودنسی بسیار مهم است که در دسترس کودکان یا در معرض ضربه قرار نگیرد.

ریتینر شفاف

از پلاستیک شفاف ساخته شده است و زمانی که آن را روی دندان هایتان قرار می دهید دیده نمی شود. این نوع ریتینر نیز متحرک است و می توانید به راحتی آن را  از دهانتان خارج کنید و دندان هایتان را بشویید، اما عیب آن، این است که لکه خوراکی های رنگی بر آن ها باقی می ماند، بنابراین توصیه می شود زمانی که آن ها را در دهانتان قرار داده اید، به غیر از آب، مایعات دیگری ننوشید. در ضمن از آنجایی که ریتینرهای شفاف از یک پلاستیک نازک ساخته شده اند، بعد از چند وقت استفاده مستعمل می شوند و مثل ریتینرهای هالی قابل تنظیم شدن نیستند.

حفظ و نگهداری ریتینر یا نگهدارنده


نگهدارنده را تنها شب ها استفاده کنید مگر این که دستور پزشک چیز دیگری باشد. همچنین نگهدارنده را در زمانی که استفاده نمی کنید، در جعبه خود بگذارید نگهدارنده را در دستمال آشپزخانه نگذارید. همیشه وقتی نگهدارنده را از دهان خارج می کنید، آن را با خمیر دندان مسواک بزنید. همچنین می توانید آن را در ظرفی که نیمی از آن آب و نیمی از لیسترین پر شده است، به مدت چند دقیقه در روز، غوطه ور کنید. همیشه نگهدارنده را به جای خود بازگردانید. برای تازه مانده و رسوب نگرفتن نگهدارنده، باید آنها را درست تمیز کنید.نگهدارنده های شفاف ممکن است با مسواک معمولی، خش بردارند. می توانید از شوینده دندان مصنوعی (به صورت پودری یا قرص)، و نیز شوینده های مخصوص نگهدارنده، برای تمیز کردن بیشتر انواع نگهدارنده های متحرک استفاده کنید. در مورد نگهدارنده های ثابت، با مسواک و نخ دندان معمولی آنها را تمیز کنید.

جعبه ریتینرها می­‌بایست روزی یک بار با حوصله توسط مسواک جداگانه و بدون خمیر دندان تمیز گردد. از آب گرم و نه داغ استفاده نمایید. مسواک زدن ریتینرها سبب زدودن پلاک‌­های میکروبی و بوی بد آن­‌ها می‌گردد. جهت تازه شدن طعم ریتینر، آن را با دهانشویه به خوبی بشویید و سپس به طور کامل آب بکشید.

به یاد داشته باشید همیشه نگهدارنده را در جعبه خود نگهداری و حمل کنید. بسیاری افراد نگهدارنده شان را در یک دستمال می گذارند و تصادفا آن را دور انداخته یا می شکنند. نگهدارنده را در معرض گرمای شدید قرار ندهید. گرمای زیاد موجب تاب برداشتن و غیر قابل استفاده شدن نگهدارنده می شود. با مراقبت مناسب و استفاده محتاطانه و درست، می توانید به کمک نگهدارنده برای همیشه لبخند زیبا داشته باشید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *