الاینرهای شفاف ارتودنسی: مزایا و کاربرد

یکی از دغدغه های بسیاری از کسانی که نیاز به ارتودنسی دارند، تمایل به مخفی ماندن دستگاه ارتودنسی است. به همین منظور ارتودنسی نامرئی(الاینرهای شفاف) یک عنوان جذاب و امید بخش به حساب می آید. الاینرها پلاک های شفافی از جنس پلاستیک پزشکی (تایید شده توسط سازمان غذاو دارو آمریکا) هستند که برای درمان مال اکلوژن های خفیف تا متوسط به کار می روند . الاینرهای شفاف نمود پیشرفته ای از درمان ارتودنسی برای ردیف سازی دندان ها می باشند که معنای تازه ای به مبحث دندان پزشکی زیبایی و درمان ارتودنسی در بزرگسالان بخشیده اند.

این روش درمانی بهترین انتخاب برای بیمارانی است که تمایل به درمان ارتودنسی بدون ایجاد هرگونه دخالت در امور روزمره ی خود را دارند. با این سیستم شما قادر خواهید بود قبل از شروع درمان برای بیمار خود، تمامی مراحل درمان تا بهبودی کامل را توسط نرم افزارهای دیجیتالی رویت نموده و سپس در مورد انتخابتان با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

مزایا


در بین گزینه های ارتودنسی بزرگسالان استفاده از الاینرهای شفاف یکی از محبوب ترین روش ها است. این روش برای کسانی مناسب است که به اصلاحات عمده نیاز ندارند. ساخت الاینرهای شفاف به صورت سفارشی انجام می گیرد و در طی زمان نظم و قرارگیری دندان ها را اصلاح می کند.

از مزایای بارز استفاده از این روش می توان به ظاهر ظریف و قابلیت برداشته شدن آن اشاره کرد. امکان برداشتن الاینر تمیز کردن دندان ها و مصرف مواد غذایی را برای افراد راحت تر می کند. در نتیجه مشکل گیر کردن مواد غذایی بین براکت ها نیز حذف می شود. این گزینه درمانی به آرامی دندان ها را مرتب می کند و درد و فشار کمتری در ناحیه دندان و لثه توسط بیمار حس می شود. همچنین از آنجا که طرح درمان تا انتها توسط نرم افزار ریخته و بازسازی می شود بیمار می تواند قبل از شروع درمان از زمان دقیق پایان یافتن درمان مطلع شود و شکل نهایی دندان هایش و چگونگی و نحوه ایجاد تغییرات بر روی آن ها را به صورت انیمیشن ببیند.

سایر مزایا

 • عدم تحریک لثه‌ها یا داخل دهان
 • مراجعه کمتر به متخصص ارتودنسی
 • در درمان‌های مشابه با سیم‌های ارتودنسی نتایجی مشابه
 • پوشش طرح درمان‌های مختلف مثل سایر روش‌های ارتودنسی
 • بدون استفاده از فلز پس هیچ خراش یا زخمی داخل دهان ایجاد نخواهد شد
 • راحتی و آسودگی: پلاک‌های شفاف نامرئی هموار و بدون برجستگی و براق هستند و به خوبی به دندان می‌چسبند.
 • ارتودنسی نامرئی روش آسان، بی‌دردسر، زیبا و تقریباً غیرقابل مشاهده‌ برای خلق یک لبخند فریبنده و جذاب به شمار می‌آید.

کاربرد ارتودنسی نامرئی(الاینر شفاف)


 1. درمان مال اکلوژن های خفیف تا متوسط دندانی
 2. اصلاح ریلپس های پس از اتمام درمان های ثابت و یا متحرک ارتودنسی
 3. درمان ناهنجاری های متوسط تا شدید دندانی در یک درمان ترکیبی با ارتودنسی ثابت
 4. مناسب بیماران بالای چهارده سال که دندانهای دائمی آن ها رویش کامل یافته است
 5. مناسب بیماران NON EXTRACTION

چه کسانی نمی توانند از الاینرهای شفاف استفاده کنند


 • افرادی که دارای عفونت های موضعی یا عمومی در محیط دهان یا لثه هستند.
 • افرادی که دچار بیماری های عصبی، روانی، اسکلتی و یا اسکلتی عضلانی هستند.
 • بیمارانی که در حال انجام درمان دندانپزشکی مثل کشیدن دندان، گذاشتن ایمپلنت و یا هرگونه پروتزی در دهان میباشند.این افراد میتوانند بعد از انجام کارهای درمانی از این الاینرها استفاده کنند.
 • وقتی تعداد دندان های باقی مانده بیمار کافی نیست.
 • افرادی که به  پلی‌اتیلن ترفتالات حساسیت دارند.
 • بیمارانی که بهداشت کافی دهان و دندان را رعایت نمی کنند.
 • این روش در کودکان کاربرد ندارد.

نحوه عملکرد


در اولین جلسه معاینه، متخصص ارتودنسی با بررسی دقیق مشکل ارتودنسی تشخیص خواهد داد که شما شانس بهره گرفتن از این روش ارتودنسی را دارید. سپس بسته به روشی که متخصص ارتودنسی به کار می برد، به کمک اسکنر لیزری و دوربین های داخل دهانی و یا با گرفتن قالب از دندان هایتان و اسکن نمودن آن، مدل سه بعدی (۳D) دندانی شما وارد رایانه می گردد و پس از بررسی توسط پزشک شما به کمپانی ارائه دهنده الاینر شفاف ارسال می گردد. کمپانی حرکات دندانی را منطبق بر دستورات متخصص ارتودنسی شبیه سازی می کند و برای تایید مجدد به ایشان ارسال می نماید.

پس از تایید نهایی، در کمپانی توالی الاینرهای شفاف ساخته می شود و برای متخصص ارتودنسی ارسال می گردد. با به کار گرفتن این توالی از الاینرهای شفاف، دندان ها به تدریج به محل مناسب حرکت داده خواهند شد. در طی درمان برای انجام دقیق تر مراحل گاهی قطعات کوچک پلاستیکی بطور موقت بر روی برخی سطوح دندانی چسبانده می شوند و ممکن است برخی سطوح دندانی مختصری توسط پزشک شما اصلاح شکل گردند.

نکات مهم در استفاده از الاینرهای شفاف


الاینرهای شفاف جهت تصحیح بی­ نظمی­ های دندانی و به­ منظور ایجاد هماهنگی، زیبایی و عملکرد صحیح دندان­ها و مختص شما ساخته شده ­اند؛ لذا برای حصول بهترین نتیجه لطفا نکات زیر را رعایت نمائید:

(مهم :میزان تاثیر این الاینرها کاملا بستگی به همکاری شما در استفاده از آ­ن­ها دارد.)

 1. الاینرها بایستی به­ طور مداوم (حدود ۲۳ ساعت در شبانه­ روز) گذاشته شده و فقط برای خوردن، نوشیدن و مسواک زدن درآورده شوند.
 2. هر الاینر حدودا برای ۳ هفته استفاده می شود.
 3. به­ منظور حفظ بهداشت دهان و دندان­ هایتان را بعد از هروعده غذایی با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک کرده و از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از دهان­ شویه می­تواند مفید باشد.
 4. از خوردن و جویدن آدامس در هنگام استفاده از الاینر خودداری کنید.
 5. از مصرف مایعات خیلی گرم و نوشیدنی­ های قندی در هنگام استفاده از الاینر خودداری کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *